Křížek nad Vitouní

Kousek nad obcí Vitouň, na kraji lesa, můžeme najít zajímavý pomníček – křížek. Zajímavý je svým netradičním vzhledem, který v širém okolí nikde jinde nanajdeme. Celý pomníček je nejspíš vytesaný z velkého kamene.

Ve dvojitém rámování je vyrytý symbol kříže. Celá stavba je obrácena čelem k obci Vitouň, která je odsud vzdálena asi 500 metrů vzdušnou čarou. Ke křížku vedou dvě cesty. Jedna začíná na jižním konci vsi a vede zarostlou cestou v poli. Mnohem pohodlnější je ovšem odbočka z červené turistické trasy vedoucí z nedalekých Radkovic, přes zříceninu hradu Skála do Loupenska. Místo není příliš udržované a je s podivem, že o něm neví ani většina místních.

Nálezový stav okolí křížku z roku 2015

Na začátku května 2018, jsem místo trochu poklidil. Odnosil stranou spadané větve a trochu prořezal okolí. Umístil jsem zde dřevěnou skříňku se zápisníkem pro všechny kdo sem zavítají. Čas od času to tu také někdo přořeže a poklidí. Je to pěkné místo a je tu klid, doufám, že to tak zůstane i nadále.

Okolí křížku v roce 2019 a dále

 

Opis zápisníku

Opis jednotlivých stránek zápisníku naleznete na fotografiích níže. Nechodím tam často, takže budou přibývat sporadicky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *