Brdy – Vzhůru na Klondajk

Předposlední zářijovou sobotu jsem vyrazil sám do Brd, do části zvané Hřebeny. Naplánovaný okruh začínal a končil v obci Halouny. Zaparkoval jsem auto uprostřed vsi a vyrazil strmým stoupáním vzhůru do lesa.

Modrá turistická značka mne dovedla kolem velké brdské zdi až na rozcestí Pod Jezírkem, kde jsem odbočil po modré doprava. Po několika minutách se přede mnou objevilo třetí brdské vedení, které dávalo tušit, že vrch Babka (506 m) byl, co by kamenem dohodil. Klesal jsem dolů, na rozcestí Pod Strážným, tady modrou opustil a po zelené, údolím Babského potoka, pod vrchem Strážný (507 m) zlehka stoupal, opět k již zmíněnému třetímu brdskému vedení.

Opustil jsem zelenou a nepokračoval po ní dál do Mníšku pod Brdy, ale říznul to přes Moklický potok a Dlouhou louku, na rozcestí Červený kříž. Napojil jsem se na červenou brdskou magistrálu a přes rozcestí Na Rovinách (pěkná hospůdka – Čunčí huba u Dernerů) a Na Soudném, došel až k Třebízského dubu. Tady, se nacházel hlavní cíl mé cesty, bývalá raketová základna Klondajk.

Zkusil jsem jít chvíly podél zdi v domění, že najdu díru v plotu. Plot byl vysoký zhruba tři metry a všechny původní díry byly opraveny dřevěnými výplněmi. Pak jsem ale objevil dřevěný žebřík opřený o zeď a to i z druhé strany. Vylezl jsem nahoru a chvíly (asi 5 vteřin) váhal, pak jsem vlezl dovnitř. Snažil jsem se procházet areálem jako duch, abych nepotkal hlídače, ale místo toho jsem potkal snad dvacet turistů, někteří tu byli i s dětmi.

Strávil jsem tu průzkumem asi dvě hodiny, určitě to stojí za tu trochu strachu. Neprošel jsem ale všechno, musím se sem někdy zase vrátit. Jen škoda, že to tu sběrači kovů doslova vydrancovali.

Nastal čas k návratu, vrátil jsem se k žebříku u plotu, nechal přelézt nějaké anglicky mluvící cizince a přelezl zpátky do civilu. Po cestě, kolem Vrahova potoka, jsem došel k rozcestí Nad Rochotou, odsud už pak po zelené kolem penzionu Rochoty, pod čtvrtým brdským vedením zpět do Haloun.

Bývalý vojenský prostor Klondajk

Za socialismu největší a nejstřeženější vojenský komplex, raketová základna na Brdech, v oblasti Hřebenů, mezi lidmy známá spíše pod názvem Klondajk. Byly zde mimo jiné umístěny ruské rakety dlouhého doletu S-200 Vega. Ty měly být schopné ničit letící nepřátelské cíle ve vzduchu.

Dnes je tato chlouba českého vojenství opuštěná a z velké části také rozkradená, sběrači kovů se zde skutečně vyřádily. V podstatě zůstaly stát jen budovy. Většina kabeláže, železných vrat a zábradlí, byla ukradena. Je to ponuré, ale zajímavé místo. Má rozlohu zhruba 1,7 km na délku a necelý kilometr na šířku. Nachází se tu různé bunkry, budovy s jeřáby, čerpací stanice, obrovské rampy pro mobilní radary a spousta dalšího.

Mějte ale na paměti, že se pořád jedná o vojenský objekt a vstup je zakázaný. Není problém zde narazit i na hlídače, takže vstup je na vaše vlastní riziko.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *