Brdy – podzimní výlet na Třemšín

Druhou listopadovou neděli jsem si s Pištou udělal podzimní okruh po jižních Brdech. Jenom taková procházka po známých a oblíbených místech. Bylo hezky, sluníčko svítilo a my se nakonec do auta dostali až za tmy.

Zaparkovali jsme v Teslínech u pily a po zelené dorazili na rozcestí Spálená bouda, odsud pak doprava kousek po žluté. Prošli jsme přírodní rezervaci Getsemanka, která v tuto dobu přímo hrála všemi barvami a na chvilku se zastavili na jednom mém oblíbeném místě. Sešli jsme dolů, na rozcestí Pod Maráskem, abychom vzápětí po zelené znovu stoupali na vyhlídkové místo Nad Maráskem.

Zdejší skály a kamenné moře, stejně jako nádherné výhledy do okolí, patří k jedněm z nejhezčích z celých Brd. Dali jsme si menší svačinku a šli dál. U vysílače Na Burku jsme opustili žlutou a dali se doprava, ke křížku. Odsud pak dál, kolem přírodní rezervace Fajmanovy skály a Klenky (778m), až jsme se u skal Pod Kamenem (688m) napojili na červenou do Chynína.

Kousek za Chynínem, v místě zvaném U Rocha, se červená prudce stáčí na východ a cestou z kopce se klikatí zajímavým terénem, je to taková trochu dobrodružnější vložka. Netrvalo dlouho a byli jsme na rozcestí Dlouhá. Pokračovali jsme dál po červené, kolem vrchu Nahořov (750m), zastavili jsme na chvíli u srostlého buku Dvoják a od severního rozcestí Pod Třemšínem, se začali pomalu škrábat na vrchol kopce Třemšín (827m).

Voda v třemšínské studni nebyla. Posvačili jsme v přístřešku pod kapličkou a vzali to kolem ní rovnou k rozhledně na Třemšíně. Bohužel, i to torzo rozhledny co tu kdysi stávalo, bylo najednou pryč. Nevím jestli je to škoda, stejně ta ohavnost jako rozhledna dávno nesloužila, ale určitě by nebylo od věci, kdyby zde v budoucnu vyrostla nová.

Začalo se stmívat a nastal čas návratu. Dolů k třemšínské boudě jsme už nešli, vzali jsme to po žluté přes Křemel (790m), Holý vrch (788m) a tvrziště Hengst (757m), na rozcestí Roubenka. U prameniště řeky Skalice přibyl oproti minule celkem pěkný vodník. Odsud to byl přes rozcestí Spálená bouda ještě pěkný kus cesty. Když jsme se dostali zpět do Teslín k autu, byla už skoro tma.

Celkem jsme za sedm a půl hodiny napochodovali zhruba 29 km.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *