NS Živé paměti krajiny Lužan

Naučná stezka s názvem Živé paměti krajiny Lužan, s velkou slávou otevřená v březnu roku 2015, nepatří svou délkou k nějakým rekordmanům, i tak má ale co nabídnout. Pokud nevíte co podniknout v neděli po obědě, přijeďte na nádraží do Lužan, kde stezka začíná i končí a necelých 9 kilometrů jistě zdoláte.

Stezka začíná na lužanském vlakovém nádraží, tudy v roce 1923 projížděl i náš první prezident T.G. Masaryk. Je tu první zastavení s informační deskou o historii obce. K tomu druhému pak dojdete po chvíli, stačí přejít hlavní silnici na Klatovy a kolem dětského hřiště dojít k místnímu zámku. Mimo jiné se zde dozvíte, proč je obec spojována se vznikem opery Čert a Káča, kterou napsal Antonín Dvořák.

Po silnici a mostu přes řeku Úhlavu, přijdete k obci Zelené. U silnice při kapličce s názvem „Toušojc”, chráněné starými lípami, najdete zastavení třetí. Nabízí nahlédnutí do pamětní knihy obce Zelené, se zápisky místního rodáka. Podobně je tomu i u zastavení čtvrtého, přímo v obci Zelené, taktéž u kapličky. Paměti zdejší rodačky zde dokreslují staré fotografie a výpisky z kroniky.

K pátému zastavení musíte dojít na konec obce Zelené, tady, mezi starými stromy, tiše odpočívá křížek z roku 1782 a toto zastavení je věnováno právě jim – starým stromům. Můžete zde posedět i na lavičce, než vyrazíte pěknou polní cestou dál, k zastavení šestému. Než k němu ale dojdete, nemůžete minout dřevěnou plastiku nazvanou „Srdce pro krajinu”, ta má symbolizovat blízký vztah člověka ke krajině. Zajímavá je taky dřevěná vyřezávaná lavička poblíž.

Kousek odsud, na místě pravěkého pohřebiště, stojí na mohyle z doby bronzové socha svatého Vojtěcha. Je to klidné a pietní místo obklopené mohutnými starými lípami. Toto šesté zastavení popisuje staré pohřebiště a nálezy zde učiněné, které je dnes možno spatřit v zápodočeském muzeu v Plzni.

Cesta dále míří do lesa a oklikou, po vrstevnici obkružuje lužanskou horu (500 m), kde se na jejím vrcholu nachází zastavení sedmé. Hoře se též místně říká Na Tanečku. V minulosti zde stávala hospoda, kam se k tanci sjížděli lidé z širokého okolí. Podle staré pověsti mezi nimi byla i korpulentní a vdavekchtivá Káča, kterou si odnesl sám čert. Dvě dřevěné plastiky v nadživotní velikosti – Čert a Káča -, které se zde nacházejí, na tuto pověst poukazují.

Poslední, osmé zastavení se nachází u kapličky v obci Zelená Hora. Z pamětí místního rodáka se dozvíte, jak zde žili lidé dřív, jak se bavili a jaké prožívali radosti i strasti.

Po silnici se pak můžete vrátit zpět do Lužan na nádraží, kde naučná stezka začala.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *