Brdy – vrch Třemošná

Z rodinných důvodů se na první výlet roku 2016 vydávám až v půlce února, sebou mám věrného psího společníka Pištu a do party se přidává i Náčelník. Netřeba dlouze hledat nějakou komplikovanou trasu, jede se zkrátka zase na Brdy. Tentokrát to bude oblast na východní straně donedávna ještě striktně vojenských Brd. Je celkem zima, i když sněhu je poskrovnu.

Auto parkujeme u konzumu ve vsi Láz a míříme na severozápad, kolem místní pily ke stejnojmenné vodní nádrži. Ta slouží jako zásobárna pitné vody pro nedalekou Příbram a vstup na hráz je tak samozřejmě zakázán. Proto ji z pravé strany obcházíme a kolem vyschlého koryta jednoho z přítoků se dostáváme na silnici vedoucí na Skelnou Huť.

Pokračujeme dál, k další vodní nádrži Pilská, která taktéž slouží jako zásobárna pitné vody. Po prohlídce hráze jdeme chvíli po zelené TZ a přicházíme na místo zvané U Slaniny. Tady se v oboře vedle hájenky pase jelen s laněmi a nenechá se vyrušovat. Necháme ho pást a po chvíli dorážíme do Orlova k místní mini rozhledně. Přijde nám trochu zbytečná, ani na ni nelezeme, ale jako recese poslouží dobře. O kousek dál radši v dřevěném odpočivadle posvačíme.

Po zelené TZ podcházíme vrch Třemošná (779 m) a vydáváme se pěknou lesní cestou prudce vzhůru na skalní vyhlídku Kazatelna. Je odsud pěkný výhled na část Příbrami. Na samotný vrchol Třemošné je to jen kousek, naši návštěvu stvrzuji zápisem do vrcholové knihy.

Z rozcestí Pod Třemošnou následujeme zelenou TZ a začínáme pěknou lesní cestou klesat po úbočí vrchu Ohrádka (747 m). Zhruba půl kilometru za hájovnou U Prokopa zelenou opuštíme, přeskakujeme Pilský potok a neznačenou lesní cestou, částí lesa zvanou Březina, pokračujeme na jihozápad. Konečně vycházíme z lesa na louku nad obcí Láz, kde ještě zcela náhodou nacházíme torzo památného stromu – jilmu. Zpátky k autu je to už jenom kousek. Celkem jsme ušli 20 km za necelých 6 hodin.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *