Kařezský les

Poslední únorovou sobotu věnujeme výletu do kařezského lesa, na hranici plzeňského a středočeského kraje. Počasí je pořád ještě chladné, místy lze najít i pozůstatky sněhu, nicméně je chvílemi i slunečno. Vyrážím jen s Pištou na průzkum cípu lesa mezi Kařezem a Jivinou.

Auto necháváme na lesním parkovišti, na rozcestí Kařízek, kde se setkávají červená a žlutá TZ. My se vydáváme na jihovýchod po žluté, přes rozcestí Nad Čerňákem a Dlouhá leč. Tady docela bloudíme, značení je opravdu mizerné a dost nás potrápilo, ale nakonec se chytáme a celkem pěknou lesní cestou přicházíme do obce Jivina. Výstup na stejnojmenný vrch nad vsí nám dá celkem zabrat a tak si nahoře dáváme zaslouženou svačinu, tedy Pišta dvě, tu svojí a část té mojí.

Pokračujeme teď z kopce dolů, na rozcestí U Hudečků, tady je pomyslný bod našeho návratu. Vydáváme se zpátky na sever pěknou asfaltkou a procházíme opět obcí Jivina. Na jejím konci přecházíme silnici do Komárova a po louce, kolem místa zvaného U Lomů přicházíme do místní části Komárova – Sokolovice, odkud nás už modrá TZ vede na západ. Opět procházíme rozcestí Dlouhá leč i Nad Čerňákem. Tam ale měníme směr a přes rozcestí Dubový vršek po chvíli přicházíme k nejzajímavější části našeho dnešního výletu – partyzánskému bunkru.

Místo je to pěkné, určitě by se tu dalo v dřevěném přístřešku dlouze sedět a odpočívat, to ale není náš styl. Po chvíli přicházíme k široké neznačené lesní cestě, která nás přivádí k hájovně Doubravka. Odtud míříme po zeleném TZ ke kdysi známému bistru Tři sudy. Dnes je to jen zchátralá ruina. Chvíli tady odpočíváme a já hledám další cestu. Nejsnažší je to dál po modré, je tu ale ještě jedna alternativa – zrušená železnice. Val bývalé vlečky nacházím kousek za bistrem a je to celkem zajímavá a dokonce i pohodlná cesta, která nás přivádí až na okraj Kařezu, kde se napojujeme na žlutou. Ta nás vede po úbočí Kařízské hory (567 m) a po chvíli se tak ocitáme zpět u auta.

V nohách tak dnes máme pěkných 20 kilometrů, na které nám stačilo necelých pět a půl hodiny.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *