Svatý Jan pod Skalou, Solvayovy lomy a lomy Amerika

Je krásné nedělní ráno, včera jsem se s rodinou potloukal v lesích na plzeňsku, dneska se scházím jen já s Náčelníkem v Přešticích na nádraží. Naším cílem je vlaková stanice Beroun. Hodláme završit letošní sezónu klasickou trasou, všichni už jsme tu byli několikrát, ale vždycky je to nádhera.

Svatý Jan pod Skalou

Netřeba dlouze a složitě popisovat jednotlivá místa, kde snad každý zkušenější turista byl již několikrát, obrazová dokumentace snad napoví vše sama. Jen pro pořádek – trasa vede z berounského vlakového nádraží po červené do Svatého Jana pod Skalou. Na rozcestí v obci, před místním hřbitovem s nádhernou kaplí Svatého Maxmiliána, se ještě plni síly vydáváme na bezejmennou, ale přesto pěknou skalní vyhlídku nad vsí. Je stejně pěkná, jako ta známější na protější straně. Dostat se sem je pěkná dřina, dolů to jde ale samo. Po nepříliš kvalitní a předražené svačině v restauraci Obecná škola (vážně nedoporučuji) přichází na řadu výstup na monumentální skalní vyhlídku nad městem.

Hornický skanzen Solvayovy lomy

V prostorách bývalého vápencového lomu Paraple se teď nachází hornický skanzen a muzeum. Informační cedule popisují těžbu vápence, je zde i pěkné arboretum, dokonce se můžete svézt vláčkem. Okolní příroda je úžasná, takže i když vám vláček jako nám ujede, kochat se budete na každém kroku.

Jeskyně Arnika a lomy Amerika

Ze Solvayových lomů míříme dolů na jih, k jeskyni Arnika. Objevena byla teprve nedávno, v roce 1995, kdy vydatné lijáky odkryly její vchod. Pokračujeme dál, na rozcestí Propadlé vody a Boubová, dál pak neznačenými cestami k lomům Amerika. Netřeba nějak zvlášť popisovat, kdo tu byl, ví o čem je řeč, kdo ne, musí to vidět. Malá Amerika, Kanada, Mexiko a královna všech lomů – Velká Amerika. Můžete tu být stokrát a vždycky vás to dostane.

Je čas na návrat. Scházíme do Mořiny, dáváme si v hostinci Na Růžku pivo (kolikáté dnes asi) a po silnici se kodrcáme do Karlštejna na vlak zpět do Berouna. Tak tenhle výlet se zase povedl.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *