Den pozemního vojska – Bahna 2016

Poslední červnovou sobotu proběhl na tankodromu Bahna u Strašic na Rokycansku 27. ročník tradiční armádní bojové přehlídky. Vstupné zdarma, parkovné taktéž a zábava pro téměř 50.000 lidí na celý den. U toho jsme nemohli chybět (zase).

Netřeba tuto obří akci nijak zvlášť popisovat, letos se konala už po sedmadvacáté, ale i když chodíte pravidelně každý rok, pořád je na co se dívat. Hlavním lákadlem letošního ročníku byl krom jiného bojový vrtulník amerických ozbrojených sil AH-64 Apache. Média sice uvedli, že se zde veřejnosti představí poprvé, pamětníci však vědí, že tu byl už v roce 2001. Nicméně, i když se představil jen staticky, tedy na heliportu v odstavné části, byl to zážitek. Oblak dýmu, když odlétal, byl nepřehlédnutelný.

Hlavním bodem byla tentokrát téměř hodinová bojová ukázka obrany hranic před nepřítelem, do níž se zapojily pozemní a vzdušné síly, vojenská policie a další složky. Málokdo ví, že bahna jsou vlastně klasickým vojenským cvičením armády ČR a tato verze pro diváky je vlastně něco jako finále.

Celý program je doprovázen spoustou různých stánků s občerstvením a možností zakoupení vojenského oblečení a doplňků. Musíte si ale zvyknout na všudypřítomné fronty, zvláště u stánků s pivem. I když by se mohlo zdát, že je to každý rok stejné, není tomu tak a pořadatelé se snaží, aby se bylo pořád na co dívat a těšit. A tak, pokud to půjde, potkáme se možná na dalším ročníku.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *