Třikrát a dost, aneb zase ta Zábělá

Nerad chodím často na stejné místo. Potom, co jsem objevil tenhle pěkný koutek přírody, chtěla ho vidět i moje žena a tak se také stalo. Pak mě poprosila i dcera, jestli bych jí tam taky nevzal. Inu vzal jsem tedy celou smečku  a vyrazil.I když je tu hezky, doufám, že letos vážně naposledy.

Procházku naučnou stezkou Zábělá, nacházející se v přírodním parku Horní Berounka, jsem letos absolvovat třikrát. Popisovat ji tedy znovu by bylo zbytečné, více se můžete dozvědět třeba v článku Přírodní park Horní Berounka, nebo NS Zábělá s Marcelou.

Jako výchozí bod opět volíme plácek před kostelem svatého Jiří na Doubravce. Chvíli kopírujeme cyklostezku 2151 a podcházíme tunelem pod tratí. Hned za ní obdivujeme technickou zajímavost ve formě razícího štítu, který se odsud prokousává pod vrchem Chlum (416 m) ke Kyšicím u Ejpovic, aby se podílel na vybudování nového železničního koridoru z Rokycan do Plzně.

Na vrchu Chlum je stejnojmenná rozhledna, pod ní malé občerstení. Kupujeme vstupenky a s Terkou jdeme nahoru, Marcela výšky nemusí, tak čeká s Pištou dole a mává. Výhled je parádní, celá Plzeň jako na dlani. Pořizujeme pár fotek a přiblblých selfíček a jdeme dolů. Pivo mají pěkně vychlazené, to se to bude pochodovat.

Scházíme do Bukovce, kde se napojujeme na naučnou stezku Zábělá. Pak už klasický okruh – Holý vrch s vyhlídkou na klikatící se Berounku, Zábělá-lesovna, Horní Zábělá-školka, Zábělá-podjezd, fantastická vyhlídka Kozí bouda a pěknou lesní stezkou lemující Berounku až k rozcestí Zábělá-rokle. Tady se otáčíme a po zelené se začínáme vracet. U podjezdu po zelené pokračujem kolem trati dál, až do Bukovce.

Zpátky na Chlum už se nikomu stoupat nechce, tak volíme pohodlnou cestu po cyklostezce pod ním, která nás vede zpátky. Ještě než se ale vrátíme k autu, odbočujeme doprava k mostu pro pěší. Tady na nás totiž čeká vyhlášená místní atrakce – přírodní ZOO. Usídlily se tu totiž nutrie, které jsou už tak plaché, že se nechají na břehu krmit  i z ruky. Holky je tedy s jistou dávkou potlačovaného strachu pořádně nacpaly.

K autu je to pak odsud jenom kousek. Celá dnešní trasa i s odbočkou pro nakrmení nenasytných vodních hlodavců měřila asi 11 km. Je tu hezky, tak snad někdy příště zase dorazíme.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *