Okolím Spáleného Poříčí

Zítra je Silvestr což znamená, že dnešní výlet ukončí sezónu roku 2016. Tentokrát s Pištou a Náčelníkem nejedeme nikam daleko, v plánu máme průzkum okolí Spáleného Poříčí a Hořehledska. Sluníčko nás sice provází už od rána, zároveň s ním také pěkná zima.

Začínáme ve Spáleném Poříčí na náměstí Svobody. Vydáváme se po zelené kolem kostela svatého Mikuláše. Chvilku se procházíme v areálu místního zámku, kde se nachází malá expozice kamenů s názvem Geopark.  U zámku také začíná naučná stezka Hvížďalka, pojmenovaná podle nedalekého rybníku. První zajímavost nás čeká kousek od zámku, mlýn u Zámeckého rybníku s pěkně dochovaným vodním kolem. Stezka se dál táhne proti proudu říčky Bradavy až k hrázi již zmiňovaného rybníku Hvížďalka. Od vody táhne chladný vítr, ale obloha je již skoro jasná.

Před Labežským mlýnem se nachází místo zvané Šroubkův hrad. Po hradu však už není ani památky. Malá zamřížovaná jeskyně ve skále pod ním sloužila k těžbě železné rudy. U silnice do Hořehled stezka končí, ale zelená pokračuje a my s ní.

Cestou na vrch Kokšín (684 m) nacházíme pěknou studánku – Žofinka a pár hezky udržovaných svatých obrázků. Vrchol Kokšína je trochu zarostlý. Hradiště už patrné není, ale ve vrcholové partii je pěkná skalka. Lesem scházíme ke kamenolomu nad Mítovem.  Ve stejnojmenné obci opodál stojí roubené domky hamerníků.

Následuje celkem nezáživný úsek po silnici do Nových Mitrovic, kde na kraji vsi vcházíme do lesa a po červené přes rozcestí Pod Korálkou vzhůru na kopec s názvem Na Skále (673 m). Na jeho vrcholu se tyčí vysoká kovová rozhledna, která se ve větru krásně zlehka kymácí ze strany na stranu. Rozhledy jsou odsud sice parádní, ne však dnes, protože už je zavřená.

Nazpátek jdeme neznačenou lesní cestou přes Nechanice, kde se pod kopcem Hromadnice (616 m) nad okolí vyjímá zajímavý vysoký kříž a pěkné místo k odpočinku. Zbývá projít ještě osadou Ovčín a Dražkovice a jsme zase zpátky ve Spáleném Poříčí. Dnešní trasa byla trošku delší, v nohách máme 27 kilometrů a pro letošek jsou to ty poslední. Tak zas příští rok.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *