Brdy – Na Dědku, Železná panna

Jižní Brdy rozděluje v jejich východním cípu silnice vedoucí z Rožmitálu pod Třemšínem do Starého Smolivce. Kousek před tím než opustí les, míjí hájovnu Na Dědku. Skauti z nedalekého Rožmitálu si z ní zbudovali svou základnu. Odsud také vyrážím s Pištou na další brdský výlet.

Hned vedle hájovny stojí pomník partyzánů z druhé světové války. Přecházíme silnici a po zelené jdeme na jihovýchod kolem Velké hory (659 m), kde dřív měla armáda umístěný radar a dole pod vrchem pak odpalovací pozice pro rakety. Dnes tu po ničem z toho ale není ani památky, vše je důkladně srovnáno se zemí a zarůstá vegetací.

Po chvíli ze zelené odbočujeme k nedalekému bezejmennému rybníčku a křížku u svatého Matěje pod Petráškovou horou (651 m). Ta je známa především díky nalezišti zlata, doufám že průzkumné vrty byly to poslední co se tu v této souvislosti dělo, informační cedule poukazující na dopady těžby zlata v této lokalitě nahání hrůzu.

To už jsme ale zpátky na zelené a kolem dřevěného loveckého zámečku Vacíkov jdeme na severozápad neznačenou cestou. Obkroužíme Ovčáckou myť a dostáváme se k hájovně Chytava. Odsud pak kousek po žluté na sever k rozcestí Soudná – lovecká chata.

Kolem studánky U Soudné máme namířeno k vrchu Altán (669 m). Ten kompletně obcházíme a dál míříme na sever. Nad křížkem západně od Vševil odbočujeme druhou cestou vlevo a podcházíme vrch Hradecký hřeben (721 m) až na modrou. Po té ale jdeme západně taky jenom chvíli, pouze ke studánce Pod Štěrbinou, kde znovu odbočujeme na jihozápad k známému místu U Železné Panny.

K cíli to už nemáme daleko, kolem dřevěné chaty na Holém vrchu (650 m) a místem zvaným V Kněžských přicházíme na zelenou a po chvíli jsme zase zpátky u hájovny Na Dědku.

V podstatě od rána svítilo sluníčko a mraků bylo minimálně. Celkem jsme dnes našlapali 18 km.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *