Z Kařezu do Hořovic

Dneska máme s Náčelníkem v plánu pospojovat několik zajímavých míst v jeden větší výlet. Start je v Kařezu a cíl v Hořovicích. Nejedeme autem, ale pro změnu vlakem. Pišta se někde nachladil a musí zůstat doma.

Vystupujeme v Kařezu na nádraží a po žluté jdeme při trati a kolem Dvorského rybníka na rozcestí Pětidomí. Odtud pak po zelené při kraji lesa s názvem Hřeben, vpravo pod námi se na dálnici D5 míhají auta. Je trochu mlha, slunce se snaží prodrat skrz ní, zatím ale marně.

Procházíme přírodní památkou Studánky, což je prameniště s výskytem vzácných druhů rostlin. Přes hřeben Třenické hory (500 m) klesáme ke stejnojmenné kovové rozhledně nad obcí Třenice. Výhledy směrem na Křivoklátsko a brdské hřebeny jsou opravdu pěkné. Vstupné se neplatí.

Scházíme do Cerhovic, podcházíme dálnici D5 a stále sledujíc zelenou v Újezdu odbočujeme na západ k lesu. Přes rozcestí Doubravka s pěknou hájovnou až ven z lesa k silnici s nepříliš vzhledným torzem bývalého motorestu Tři sudy. Naším dalším cílem je partyzánský kryt pod Kařízskou horou, kam se s malou zacházkou kvůli přehlédnutí modré značky po nějaké době také dostáváme. Nad samotným bunkrem ve svahu se po dřevěných schodech dostáváme i k památníku zde padlých vojáků. Na místě stojí informační cedule popisující události tohoto místa. Nachází se zde i dřevěný turistický přístřešek a pěkně zrekonstruovaná studánka.

Po modré přes rozcestí Dubová hora a Dlouhá leč přicházíme do Komárova, kde si v místní restauraci U Šneka děláme menší přestávku a dáváme si něco k jídlu, náladu pozvedne taktéž dobře natočené pivko.

Naše další kroky se ubírají po místní naučné stezce Okolím Komárova, přes hráz Červeného rybníku s pěkným přírodním vodopádem. O kus dál míjíme rybník Dráteník a přicházíme do obce Mrtník.

Znovu se vydáváme po zelené, která nás teď vede při kraji lesa zlehka vzhůru, loukami a pastvinami. Kousek nad vsí obdivujeme také pěkně vyvedený přístřešek pro turisty.

Od hájovny U Krejcárků s třemi rybníčky je to už do Hořovic co by kamenem dohodil a navíc pěkně z vršku, pokud tedy nepočítám kopec k místnímu vlakovému nádraží. Trochu se do nás pouští zima, na perónu to pěkně protahuje, naštěstí nemusíme na vlak domů čekat nijak dlouho.

Dnešní výlet měří 31 km.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *