Brdy – Čtyři brdské osmistovky

Nepočítaje všechny bezejmenné kopce a kopečky, zahrnuje naše dnešní brdská výprava hned čtyři osmistovky. Však to také na konci bylo v nohách znát. S Náčelníkem a Pištou vyrážíme na další výlet, tentokrát s podtitulem – z kopce a do kopce.

Přijíždíme autem a parkujeme u bistra Nepál v obci Nepomuk, menšího jmenovce slavného města ležícího zhruba 25 km vzdušnou čarou odsud. Už od začátku nás čeká stoupání. Po modré vzhůru na rozcestí U svatého Jana je opravdu nekompromisní. Ještě než dál po žluté dojdeme k vrcholu Praha (862 m), navštívíme Čákovu vyhlídku. Není nijak značená, najít ji chvilku trvá. Je to ale zajímavé místo, i když nějaké velké výhledy do kraje nečekejte, brání v tom vzrostlé stromy. Najdete tu teploměr, mapku okolních vrchů a vrcholovou knihu.

Zpátky na žlutou a za chvíli procházíme pod meteorologickým radarem na druhém nejvyšším vrchu Brd – Praze. Jsou zde dvě možné odbočky, jedna na samotný vrchol s vrcholou knihou a druhá ke zbytkům německého radiomajáku. Obejdeme obě a vracíme se k rozcestí Praha, odkud pokračujeme dolů na rozcestí Pod Hubertkou, kde žlutá končí. Odteď půjdeme neznačenými cestami. Míjíme bývalou hájovnu Na Rovinách s opodál stojícím křížkem a za nějakou chvíli pokořujeme další brdský vrchol přesahující osmset metrů – Paterák (814 m). Nachází se v dočasně nepřístupné zóně a je zalesněný, tudíž bez vyhlídek.

Míjíme Březový vrch (785 m) a na rozcestí V Lihách se stejnojmennou boudou, jdeme vlevo až na cestu nad Třítrubeckým potokem (cesta Turková). Zastavujeme u studánky Uhlířská, vody je dost, ale raději neochutnáváme (z neblahých zkušeností). Cestou zvaná Myší díra přicházíme na rozcestí pod jednou z dalších brdských osmistovek – Hradiště (841 m), tu ale dnes zdolávat nebudeme, náš další bod je severně odsud – bývalá hájovna Bor s krásným rybníčkem. Hájovnu Bor si můžeme už jen představovat, stávala na přilehlé louce pod lesem, dnes už po ní není ani památky. Rybníček, též zvaný Borská nádrž, ale zůstal zachován a dotváří nádhernou scenérii tohoto místa.

Obecnickou cestou přes Borské sedlo je to na Bohutínský vrch (843 m) kousek. Je to naše dnešní třetí osmistovka. Vrchol znovu zarostlý stromy ale hledat nejdeme a pokračujeme dál na Čihadelskou cestu, která nás po okraji dopadové plochy Tok přivádí k chatě Carvánka s pěknou studánkou opodál. Netrvá dlouho a stojíme na samotném nejvyšším bodu celých Brd – na vrchu Tok (865 m). Jeho plochý zalesněný vrchol je hodně podmáčený a cesta zpátky na rozcestí U Šraňků je pěkná divočina.

Čihadelskou cestou a pak kousek po zelené na západ, přicházíme ke studánce Nad Perkanskou. Odsud pak na jih cestou Kulatá a Bahenská a ocitáme se zase na modré trase, zvané Havelská. Procházíme Skelnou Huťí a zhruba po kilometru se cesta narovná a míří na jih. Na jejím konci odbočujeme vlevo, cestou Andělská a Planýrka k rozcestí Pod Plešcem. Chceme si ještě vychutnat závěrečné výhledy z pod vrchu Malý Tok (843 m) a tak zavrhujeme asfaltovou cyklostezku a jdeme dál cestou zvanou Horní Planýrka, odkud je přes lesní průsek pěkný výhled na jih k Rožmitálu. Od rozcetí U svatého Jana pak už pěkně z kopce lesní cestou Dřevěnka sejít zpátky k bistru Nepál a náš výlet je u konce.

Dnešní výlet měří poctivě našlapaných 31 km.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *