Brdy – Padrťské rybníky a Záběhlá

Je pondělí. Kalendář naznačuje, že dneska se do práce nemusí, je státní svátek. Sedáme tedy s Pištou do auta a míříme na další brdský špacír. Chceme se projít kolem padrťských rybníků a užít si prodloužený víkend v tichu lesa.

Začínáme brzy ráno v Míšově. Na parkovišti u místního grilu necháváme auto a sledujíc červenou mizíme po chvíli v lese. Zhruba po kilometru a půl děláme první odbočku, když scházíme ze značené cesty a jdeme na kuťkovskou mýť k boudě. Pohodovou míšovskou cestou přicházíme na rozcestí V Aleji a dál jdeme po červené. Po pravé straně se poklidně vlní vody dolejšího padrťského rybníka a v lesích nad ním je pak možno zahlédnout siluetu vrcholu Praha s nepřehlédnutelnou meteorologickou věží.

Na hrázi dolejšího padrťského rybníka se chvíli zdržíme a odpočíváme. A aby té vody nebylo málo, cestou dál na sever padrťskou plání míjíme další čtyři malé rybníčky – Výtažník, Šindelka, Gryčák a Ledvinka. Pohled na padrťskou pláň směrem k zaniklé vsi Záběhlá je prostě nádhera. Ale je čas otáčet zpátky, tak nad Kačnárovou loučkou odbočujeme vpravo po lesní cestě Josefka a scházíme do údolí řeky Klabavy, kde hned za mostkem znovu odbočujeme zase vpravo.

Podcházíme vrch Kočka (789 m) a přicházíme na místo, kde dříve stávaly dvě vsi, které musely ustoupit armádě – Přední a Zadní Záběhlá. Dnes z toho nezbylo nic, jen pár solitérních stromů a malé jezírko a tak jen pomalu procházíme. Za trojůhelníkovou křižovatkou si to namíříme rovnou přes bývalou dělostřeleckou střelnici Padrť. Zbylo tu jen několik zkušebních bunkrů se zazděnými vchody zarostlé vysokou trávou. Okolo se pasou krávy.

Na konci střelnice odbočujeme alejí vlevo do menšího kopce, na něm pak doprava přes louku se solitérním, krásně rozkvetlým dvojitým stromem, snad jabloní. Na rozcestí U Studánky se napojíme na modrou a míříme dolů k hrázi hořejšího padrťského rybníka. Tady chvíli posedíme a posvačíme. Nikdo tu zrovna není a tak si užíváme ten výhled a ticho.

Na zpátek jdeme od hráze po červené cestou zvanou U Kostelíka, kolem malého rybníčku, kde dříve stával klášter benediktínů. Zbyly z něj ale jen terénní rozvaliny a nebýt malé dřevěné cedulky, ani by jste o něm nevěděli. Na rozcestí Břízkovec se dáváme doprava a míšovskou cestou se dostáváme zpět k autu.

Dnešní výlet měří 22 km.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *