Brdy – z Nepomuku na Prahu a Padrť

Předpověď počasí slibuje pěkný červnový den beze srážek a tak vyrážím se ženou a psím parťákem Pištou na výlet. Cílem je nejvyšší bod Brd – vrch Praha a pak také padrťské rybníky.

Začínáme v obci Nepomuk a z parkoviště poblíž bistra Nepál stoupáme přímo vzhůru po modré, je to nejstrmější cesta. Nad rozcestím U sv. Jana zatáčíme vlevo po žluté, navštívit téměř posvátné místo – Čákovu vyhlídku. Cesta přímo k ní není značena, ale kdo hledá, najde. Rozhledy do kraje jsou celkem fajn a pohled na teploměr zde umístěný dává tušit, že počasí nám bude přát. Až moc, nakonec se teploty šplahají k 28 stupňům. Po obhlídce majestátního meteoradaru Praha a rozhledech od zbytků německého radiomajáku poblíž, dobýváme i hlavní vrchol a tuto skutečnost stvrzujeme zápisem do vrcholové knihy.

Teď se jde docela pěkně, neboť klesáme k rozcestí Pod Hubertkou a odsud dále po modré až ven z lesa. Tu se před námi otevírá v plné kráse padrťská pláň se svými rybníky. Horko je ale k zalknutí a tak trochu ubíráme na tempu. Procházíme alejí nedaleko jednoho z nejstarších stromů v Brdech – 350-letého dubu do šipky pod bývalou Záběhlou a scházíme napříč padrťskou dopadovkou dolů k dolnímu padrťskému rybníku. Tenhle úsek cesty je opravdová nádhera, oba rybníky jsou odsud jako na dlani.

Přecházíme po hrázi dolejšího padrťského rybníku a po jeho západní straně jdeme po červené k většímu z nich – hořejšímu padrťskému rybníku. Kousek od jeho hráze svačíme v dřevěném turistickém přístřešku a vychutnáváme si tu krásu. Příjemnou cestou po hrázi po modré, přes rozcestí U studánky a pak kus neznačenou cestou přicházíme k pomníku Františka Roje. Nedaleko odsud pak zkoumáme uzavřené důlní dílo – štolu cechu Svaté trojice. O kus dál, za lomem pod červeným vrchem se nachází další pomník, tentokráte padlého ruského vojáka.

To už jsme téměř v cíli naší cesty, když se po cyklostezce č. 2273 dostáváme zpět k autu. Celkem máme dnes našlapáno poctivých 19 km.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *