Okolí Horšic – hrad Skála

Obec Horšice obklopují ze všech stran nějaké kopce či kopečky. Jeden z těch nejvýraznějších, ten na který se dívám z bytu, ukrývá starobylý hrad.

Dle historiků se prý jedná o unikátní dvojhrad, tedy hrad s dvěma oddělenými hradními věžemi. Dnes je to ale klasická hradní zřícenina na zalesněném kopci. Trochu zmatku panuje okolo názvů – hrad samotný se jmenuje Skála, les vůkol pak Černý les a nedaleká buližníková skála se skvělými lezeckými trasami pak Černá skála.

Nejsnáze se k hradu dojde ze vsi Radkovice, stačí sledovat červenou turistickou trasu pěkně vzhůru do lesa. Prochází tudy i nedávno otevřená naučná stezka s názvem Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic, kdy hrad je jejím šestým zastavením.

Než se vydáte zkoumat hradní rozvaliny, můžete nabrat síly v dřevěném turistickém přístřešku. Vřele doporučuji vylézt až nahoru, je to sice trochu krkolomné, ale pohled zhora je parádní. Čas od času tu někdo přespí, ale nejspíš se moc nevyspí, podle pověsti tu totiž straší.

Kus dál po červené směrem na Zálesí se nachází odbočka k zajímavému křížku nad vsí Vytouň. Nasměruje vás k němu šipka na lesním rozcestí. Stačí pak zhruba 400 metrů sledovat pěšinu. Zděný kříž lehce schovaný v porostu mezi poli je zajímavý svým tvarem a zpracováním. O podobném v širokém okolí nevím, stejně jako spousta lidí neví ani o tomto, i když stojí kousek za vsí.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *