Brdy – Linkův kříž, Bílá skála, Zavírka

Je poslední listopadová neděle a venku je pošmourno, padá déšť se sněhem. Ale to nevadí, aspoň na Brdech nikdo nebude. Ideální počasí pro specifický průzkum – najít tajemný Linkův kříž.

Na průzkum se vydávám s Pištou z Nepomuku, od parkoviště lesní správy. Hned nad vsí opouštíme cestu Planýrka a odbočujeme vpravo po vrstevnici pod Plešcem úzkou lesní stezkou. Sněhu moc není, jen takový romantický poprašek. Rozcestí U obrázku přejdeme a pokračujeme borskou cestou kolem kříže U Palouku, pak doprava na havelskou cestu a zase doprava, tentokráte na cestu s názvem Třetí vrata. Tady je to trochu divočina, ale nakonec najdeme jedno rameno lesního potoka a to nás dovede k Linkovu kříži.

Linkův kříž je tedy poměrně dobře ukrytý v lesním porostu na kamenné mohyle, kousek od posledního přítoku Litavky před tím, než vteče do vodní nádrže Láz. Podle pověsti kříž postavili na památku Jana Linka z Vranovic, zabitého v těchto místech pytláky snad někdy v září 1804. Většina nápisů je dnes už ale téměř nečitelná.

Trochu divočejší cestou přímo přes les obejdeme vodní nádrž Láz a po cestě Perkanská pokračujeme dál, kolem severního cípu obce Láz, k vrcholu Zavírka (720 m). Tahle sedmistovka je tak trochu mimo zájem turistů a žádná pěkná cesta k ní nevede. Je to ale zajímavé místo, klasické brdské rozsypané kamení a v něm zapíchnutá malá skalka, kterou poznáte podle jakoby otevřeného ptačího zobáku směřujícího k obloze.

Vypotácíme se na perkanskou cestu a na rozcestí U Pilské studánky jdeme doprava po modré až k hrázi Pilské vodní nádrže. Je čas pomalu myslet na návrat. Pokračujeme tedy po cyklostezce číslo 8198 zpět k severnímu okraji obce Láz a podcházíme vrch Žernovák (675 m) od jihu. Přicházíme k hrázi nádrže Láz, odkud pomalu pokračuje svoji cestu říčka Litavka a míříme neznačenými lesními cestami k Bílé skále.

Bílá skála (721 m) rovněž nepatří k nejnavštěvovanějším místům brd. My k ní přicházíme od východu, z místa, kde se kdysi nejspíš nacházel nějaký menší lom. Je to romantické a skryté místo, je odsud i pěkný i když trochu omezený výhled do kraje. Pár ohnišť svědčí o tom, že místo mají v oblibě i trampové.

Od Bílé skály se dostáváme zpátky na cestu Třetí vrata, Havelská a Planýrka, která nás přivádí zpátky do obce Nepomuk. Dnešní brdský průzkum měří 26 km.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *