Brdy – Tok, Houpák, Bártův dub

Dněšní výprava má krom jiného za cíl nalézt některá pietní místa Brd, spojená s leteckými nehodami, které se zde v rámci vojenských cvičení udály. Začínáme s Pištou od nově zbudovaného parkoviště u Hájkova mostu, tak snad zase nedostaneme pokutu.

Jdeme kus po žluté na severovýchod, po půl kilometru stáčíme ale na východ neznačenou lesní cestou na odbočku Chlukov. Kolenskou cestou na křižovatku Nad čuralem a dál pod vrchem Hlava na rozcestí Kvaň. Tady se napojujeme na červenou a přicházíme na rozcestí Dlouhý vrch ke zbytkům vojenského bunkru.

Po hranici dopadovky Jordán lemované náletovými břízami, jež silně připomínají sibiřskou tajgu přicházíme na křížení cest a jdeme na sever k prvnímu kříži. Kousek vlevo od cesty se nachází pomník obětem nehody vrtulníku Mi-24V z 18. listopadu 1992. O zhruba půl kilometru dále je pak další pomníček letecké tragédie, tentokráte z 24.2.2003, kdy nedaleko odsud havaroval při zkouškách kanónového kompletu letoun Alca L-159A.

Kolem bunkru na vrcholu Houpáku sejdeme dolů na rozcestí a opouštíme červenou, jdeme úzkou lesní cestou a po čase se napojíme na modrou. Přes rozcestí U Tří fořtů a Mariina studánka přicházíme k Mariinu pramenu. Je to pěkná dřevěná a upravená studánka, to hlavní v ní ale chybí, je úplně bez vody.

Vydáváme se zahaleni mlhou na pochod jednou z nejznámějších brdských cest – Aliankou. Zhruba v prostředku na křižovatce cest je rozcestí U Bártova dubu. Ten zde již neroste, už jen svatý obrázek upomíná na kdysi veledůležité místo, kde se setkávaly cesty čtyř panství a obyvatelé okolních vesnic zde v ohrožení hledali útočiště.

Na rozcestí Potok Rezerva se zase napojujeme na červenou, ale nejdeme po ní vzhůru pod vrch Koruna, pokračujeme kolem nejstřeženějšího vojenského objektu U Němých (tak strašně bych chtěl vědět jak to tam vypadá a k čemu slouží) na křižovatku Tři Trubky. Po modré se dostáváme k loveckému zámečku Tři Trubky a po silnici podél říčky Klabava se dostáváme zase zpátky k autu.

Dnešní trasa plná zvratů v počasí měří 24,5 km.

Záznam trasy ve formátu GPX stáhnete zde.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *