Svatý Jan pod Skalou a lomy Amerika

Když vám v práci nejde elektřina, moc se toho dělat nedá. Tak se s manželkou nezvykle ve všední den vydáváme na výlet do přírody. Taková klasika – vyhlídka Svatý Jan pod Skalou a přilehlé okolí. No a Pišta jede samozřejmě taky.

Počasí je po ránu trochu zamračené, když parkujeme naproti škole ve Svatém Janu pod Skalou. Cesta vzhůru na vrcholovou vyhlídku je slušný sportovní výkon, ale dneska se nikam neženeme. Výhledy jsou jako vždy dechberoucí, i když nijak daleké. Zato tu není skoro ani noha a tak to tu máme celé pro sebe. Posvačíme a jde se dál.

Romantickou cestou naučné stezky Svatojánský okruh, podél kolejí místní železnice máme namířeno do areálu hornického skanzenu Solvayovy lomy. Chvíli se ještě kocháme výhledy do lomu Paraple a zkoumáme geologickou expozici. Ve skanzenu je sice dnes zavřeno, ale to nám nebrání si v klidu prohlédnout všechny exponáty.

Kolem jeskyně Arnika se vracíme neznačenou lesní cestou zpět k autu. V plánu máme ještě nedaleké lomy Amerika u Mořiny. To už se počasí vybralo a je pro změnu pořádné vedro. Parkoviště u lomu Velká Amerika je skoro plné. Všude hromada lidí a  odpadků. Doby romantických procházek a hledání ztracených zákoutí se zajímavým výhledem je pryč. To a také rostoucí teplota je důvod proč jenom obkroužíme Velkou Ameriku a dál už nejdeme. Pro dnešek stačilo. Ještě se nezapomeneme stavit na pozdní oběd v naší oblíbené restauraci U Šneka v Komárově.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *