Brdy – Chlukov a Houpák

Tenhle výlet je ve znamení stoupání a klesání, ba i na nějaké to bloudění došlo. Počasí se celou dobu drží, v závěru ale nakonec troše toho deště neunikneme. Dneska si s sebou beru toho mladšího psa a začínáme opuštěním parkoviště Hájkův most ve Strašicích.

Po žluté jdeme na severovýchod, ale asi po půl kilometru zatáčíme vpravo a neznačenou lesní cestou se po dvou kilometrech ocitáme na jednom z hlavních dnešních cílů – vrchu Lipovsko (651 m) se zbytkem hradiště Chlukov. Už jsme tu párkrát byli, ale dnes hledáme něco, co nám dosud unikalo – brdskou vločku, do skály vytesaný ornament. Spousta lidí sem chodí právě kvůli ní a ta druhá o ní ani neví. My jí po chvilce hledání taky nacházíme a můžeme pokračovat dál.

Jdeme po zelené naučné stezce přes rozcestí Lipovsko odb., kolenskou cestou na rozcestí Nad čuralem. Odsud pak po neznačených cestách kolem vrchu Hlava na rozcestí Kvaň les a dále po červené k torzu vojenského bunkru za rozcestím Dlouhý Vrch. Dál se držíme zelené, po obou stranách náletovými břízami poseté cestě, která připomíná divočinu sibiřské tajgy.

Procházíme kolem Parmovi nádržky a na rozcestí K letišti se otáčíme a jdeme cyklostezkou 8244 kolem několika dalších vojenských bunkrů, k tomu hlavnímu a nejznámějšímu – na vrchu Houpák (794 m). Ten si zahrál i ve známém filmu Obecná škola. Rozhledy odsud patří k těm nejhezčím z celých Brd.

Pokračujeme po cyklostezce dál na rozcestí Bártův dub, kde odbočujeme doprava a po známé cestě Aliance přicházíme k rozcestí Potok Rezerva. Máme v plánu jít novou trasou, shora okolo tajemného vojenského komplexu U Němých. Ale lesní cesta přes vrch Vrchy (717 m) nevede úplně tak, jak je zanesena na mapě, respektive dvě cesty vůbec neexistují. Ztrácíme dost času jejich hledáním, nakonec volíme o něco delší, zato skutečnou cestu svažující se místem zvaným Dolíky až na rozcestí U zlámané lávky.

To už lehce prší a nohy už toho mají taky celkem dost, naštěstí to je zpátky na parkoviště už jen dva kilometry po asfaltové silnici kopírující řeku Klabavu. Dnešní lehce zamračený výlet tak končíme s 25 kilometry v nohách.

Záznam trasy ve formátu GPX stáhnete zde.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *